България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Ще поскъпнат ли нагреваемите цигари и кой ще спечели от това?

По-висок акциз за тютюневите изделия предвиждат промени в Закона за акцизите

04.07.2018 | 08:31 Редактор: Лазарина Колчагова
Ще поскъпнат ли нагреваемите цигари и кой ще спечели от това?

По-висок акциз за тютюневите изделия предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове.

Това ще доведе до съществено поскъпване на нагреваемите цигари у нас само осем месеца след появата на българския пазар на технологията за бездимно пушене.

Акцизът на нагреваемите цигари в момента е близо два пъти по-нисък. Според икономисти вдигането на акциза ще доведе до повишение на контрабандата.

По думи на поддръжниците на повишението, бюджетът губи 20 млн. лева ежегодно от сегашните ниски акцизи.

В студиото на Bulgaria ON AIR темата коментираха икономистът Красен Станчев, пулмологът д-р София Ангелова и депутатът от НФСБ Йордан Апостолов.

"Това са нови устройства, за които науката все още няма данни и не знаем каква е степента на увреждане. Моето становище е, че безвредно пушене няма. Но когато седите до човек който пуши, вие усещате аромат на изгоряло - в края на цигарата този натъпкан тютюн е изгорял. Когато нещо гори се отделят токсични вещества. Наблюдавам в моя кабинет, че когато се повиши акциза и цените на цигарите хората е отказват", каза д-р Ангелова в "България сутрин".

Йордан Апостолов подкрепи специалистката, като показа  писмо от СЗО, получено в Министерство на здравеопазването, в което цитира пасаж, потвърждаващ, че всички форми на употреба на тютюн са вредни. Апостолов каза още, че регионалният офис на СЗО подкрепя всички действия на правителството.

"Бюджетът губи около 2,50 лв. от всяка кутия. Това е многомилиарден бизнес, по данни на СЗО вносителите и производителите на тези продукти правят рекламна кампания, убеждаваща хората, че изделията са  безвредни, а това не е така", предупреди Апостолов и зададе риторичен въпрос към вносителите, които биха могли да запазят цената на нагреваемите цигари за сметка на печалбата си.

"Тази година акцизите са по-високи с 12%. Ние сравняваме два продукта, единия от които е по-вреден от другия. Онова, което е вредно за здравето и морала, би трябвало да се облага с акциз. Винаги е съществувала една и съща практика на облагане. Очевидно е, че този който предоставя на пазара това, което се гори, печели. Бюджетът нищо не губи, защото още нищо не е взел. Когато поискате да си купите такива цигари ще отидете до Сърбия", изложи аргументите си икономистът Красен Станчев.

"Този законопроект е безсмислен. Този приход в бюджета който искате да получите няма да стане. 30 млн. правителството ги харчи за 3 часа. Или на 2000 човека заплатите", продължи Станчев.

Д-р Ангелова поясни, че в Рамковата конвенция за контрол на тютюна е записано, че 1% от средствата трябва да отива за превенция. 

"Ние призовахме пушачите да дойдат на профилактични прегледи, подкрепени от г-жа Фъндъкова. Ако 1% от акциза бъде по предназначение, ще бъде по-полезно за пушачите", посъветва Ангелова.

Красен Станчев бе категоричен, че няма начин да се накара някого да потребява нещо, когато то става по-скъпо. "Действието е дебелашко - спира се по-здрава практика на пушене в интерес на "Булгартабак", завърши той. 

Гледайте целия разговор във видеото.